Ağva hakkında

İstanbul'da hafta sonu dinlence, yeme içme, doğa, deniz ve plaj aktiviteleri için en çok tercih edilen yerlerden Ağva hakkında bilgi


Ağva, İstanbul'un Karadeniz kıyısında Şile ilçesine bağlı ve bir yanı deniz, diğer yanı dere ile çevrili muhteşem doğal güzelliklere sahip popüler bir sahil kasabasıdır. İzmit'in Çal tepesinden kaynaklanarak Ağva'da Karadeniz'e dökülen Göksu ve Çanak derelerinin arasında alüvyonlar üzerine kurulmuştur. Ağva'nın kelime anlamı "İki dere arasında" demektir. Ağva; deresi, yeşili, güzel sahili, kum plajı ve doğal güzellikleriyle önemli bir konumdadır.


İki buçuk kilometre uzunluğunda ve elli metre genişliğinde kum bir plaja sahip olan Ağva son yıllarda şirin bir sahil kasabası ve balıkçı köyü özelliğinden çıkarak İstanbul'a yakınlığından dolayı özellikle haftasonu tatili için popüler bir tatil beldesi hüviyeti kazanmıştır.

Ağva, Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul'da oturanlar için haftasonu sakin bir tatil ve kafa dinlenecek bir yer denildiğinde akla ilk gelen ve en çok tercih popüler tatil beldelerinden biri durumundadır.

Özellikle Göksu deresi üzerinde kurulu pek çok otel ve turistik tesisler ile Ağva'nın en önemli turizm potansiyelini oluşturmaktadır.

Tarihsel sürece bakıldığında Ceneviz ve Venediklerin bir kolonisi olan Ağva, eski çağlarda Roma, Bizans ve Ceneviz egemenliklerine girmiş, Osmanlı döneminde ise hatırı sayılır bir Rum nüfusuna sahip olmuştur. Hititler dönemi ise Ağva'nın bilinen en eski dönemidir. Ağva'da halen Roma ve Bizans dönemi kalıntıları ile Hitiler ve Friglere ait kalıntıları görmek mümkün.
Yemyeşil bitki örtüsü ve muhteşem doğası ile Ağva'nın özellikle Göksu Deresi üzerinde her iki yana kurulmuş otellerde yılın her mevsimi farklı güzellikleri tatmak mümkün. Ağva otelleri ve Ağva pansiyonları özellikle İstanbul'da oturanlar için son yıllarda önemli bir popülerlik kazanmıştır.

Büyük şehirlerin bunaltan ortamından kısa bir sürede olsa kurtulmak, güzel bir haftasonu tatili geçirmek için ideal bir sahil kasabası olan Ağva'da, Göksu ve Çanak dereleri üzerinde ve birbirinden güzel çevre koylara düzenlenen tekne turlarına katılabilir, trekking, doğa yürüyüşü turları ile yakın çevre yürüyüşlerinde bulunabilir, Ağva'nın güzel kum plajında deniz keyfi sürebilirsiniz...