Şile'de Ekolojik Turizm, Doğa Yürüyüşü


Şile, ekolojik turizm açısında büyük imkanlara sahiptir. İstanbul'un en büyük ormanlarının bulunduğu Şile'de özellikle doğa yürüyüşü ve trekking aktivitelerinde bulunabilirsiniz. Bölgede ayrıca çeşitli alanlara dağılmış durumda ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca mağara bulunmaktadır. Şile'nin çevre köylerine yapacağınız ziyaretlerde doğal köy ürünlerinden tatmayı unutmayın.


Onbir Göller Vadisi
Şile'nin doğa harikası görülmeye değer yerlerinin başında Onbir Göller Vadisi gelmektedir. Hacıllı Köyü yakınlarında yer alan Onbir Göller Vadisi özellikle doğa yürüyüşü için çok ideal.

Kumbaba Tepesi
Şile'nin önemli ve turistik yerlerinden biri olan Kumbaba Tepesi, manzarası ve doğasıyla ziyaretçilerini büyülemekte. Tepenin Bizanslılar döneminde güneş banyosu yapmak üzere gemilerle gelinen bir mekan olduğu da bilinmekte. Tepedeki kum oluşumlarının pek çok hastalığının tedavisinde kullanıldığı rivayet edilmektedir.

Değirmençayırı Şelalesi
Doğal bir oluşum olan Değirmençayırı Şelalesi Şile'ye 30 kilometre mesafededir. Eko turizm tutkunları tarafından görülmeye değer.